پروتکل های شبکه

معرفی برخی از پروتکل های شبکه

برای شروع به راه اندازی شبکــه دانستن بعضی از اصطلاحـات و پروتکـل های شبکه اجتناب ناپذیر است.در ادامه برخی از پروتکل ها بصورت اجمالی توضیح داده میشود.

۱- پروتکل تحلیل آدرس (ARP)

پروتکل تحلیـل آدرس (Address Resolution Protocol) توسط RFC 826 منتشر شـده و وظیفه آن مشخص نمودن آدرس MAC متناظر با IP مورد نظر میباشد.باتوجه به اینکـه انتقال بسته های دیتا (Data) در شبکه های محلی در لایه دو و براساس آدرس Mac صورت می گیرد، لذا کلاینت ها جهت ارسال دیتا نیاز به دانستن آدرس Mac متناظر با آدرس IP مقصد موردنظر را دارند که این وظیفه بر عهده پروتکل ARP می باشد.سـوئیـچ ها جهت نگهـداری آدرس هـای Mac متنـاظـر بـا IP دارای جـدولی بنـام ARP Cache بر روی حافظه موقت خود می باشند.برای تکمیل اطلاعات این جدول ،سوئیچ آدرس IP مقصد مورد نظر را توسط پیـام ARP Request به تمامی تجهیـزات متصـل به پورت های خود ارسـال میکند.سپس دستگـاه دارای آدرس IP موردنظــر تـوسط پیـام ARP Reply آدرس MAC خود را به اطلاع سوئیچ می رساند. از این پس سوئیـچ آدرس IP و MAC دستگــاه را جهت استفـاده های بعدی در جدول ARP خود نگهـداری می کند.با توجــه به اینکـه اطلاعـات این جدول در حافظــه موقت ایجـاد و نگهـداری میگـردد ، پس از خامـوش شدن دستگـاه اطلاعات آن ازبین رفته و فراینـد کشف آدرس های MAC می بایست مجددا اجرا گردد. پروتکـل ARP در لایـه اول مدل TCP/IP و با لایه دوم مدل OSI کار می کند.

۲- پروتکل زمان بندی شبکه (NTP)

پروتکل زمانبندی شبکه (Network Time Protocol) توسط RFC 1305 معرفی شده و وظیفه هماهنگ سازی زمان بین تجهیزات موجود در شبکه را بر عهده دارد.این پروتکل برای انجام عملیات خود از پورت UDP 123 استفاده میکند.

 

۳- پروتکل انتقال فایل (TFTP)

پروتکل انتقال فایل (TFTP) جهت انتقال فایل به روش ساده ولی نامطمئن توسط RFC 1350 منتشر گردیده است.با توجه این که پروتکل TFTP از UDP استفاده میکند انتقال فایل توسط این پروتکل بصورت نامطمئن انجام میشود.هر چند در TFTP بر خلاف FTP از اطمینان در صحت عملکرد انتقال فایل خبری نیست ولی از نظر سرعت انتقال ، TFTP سریعتر از همتای قابل اطمینان خود عمل میکند.این پروتکل از پورت  ۶۹  UDP استفاده میکند. علاوه بر این پروتکل فوق قابلیت پشتیبانی از نام کاربری و کلمه عبور را نیز ندارد.

 

۴- پروتکل ICMP

پروتکل پبام کنترل اینترنت (ICMP) یا پیامهای کنترل شبکه که تحت RFC 792 منتشر گردیده است ، شامل پبام هایی می باشد که در جهت کنترل و اشکال یابی منابع مختلف شبکه مورد استفاده قرار میگیرند.پروتکل ICMP جزء پروتکل های اصلی TCP / IP بوده و در لایه سوم این مدل مورد استفاده قرار می گیرد.این پروتکل شامل انواع مختلف پیام برای انجام وظایف کنترلی و اشکال یابی می باشد که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پیام Echo Request : جهت بررسی در دسترس بودن رابط شبکه
  • پیام Echo Reply : جواب بررسی در دسترس بودن رابط شبکه
  • پیام Destination Unreachable : بمعنی در دسترس نبودن مقصد
  • پیام Time Exceeded : اعلام اتمام عمر بسته

 

۵- پروتکل IGMP

پروتکل مدیریت گروهی اینترنت (Internet Group Management Protocol) ، در سه نسخه که به ترتیب توسط RFC 1112 , RFC 2236 و RFC 3376 تعریف شده است.این پروتکل در لایه سوم مدل TCP/IP عمل می کند.

از این پروتکل می توان جهت انجام مواردی که امکان استفاده از پیام های چند بخشی وجود دارد مثل ویدیوی آنلاین و بازی ، در شبکه استفاده کرد.IGMP با ایجاد گروه هایی متشکل از اعضای درخواست کننده یک سرویس مشترک (مثل ویدیوی آنلاین) و ارسال چندبخشی دیتا از یک فرستنده به تمامی اعضای گروه ، باعث مدیریت استفاده از منابع شبکه می گردد.در IP V6 پروتکل MLD  وظیفه IGMP را انجام می دهد.

۶- پروتکل Telnet

پروتکل Telnet که توسط RFC 854 منتشر گردیده جهت برقراری ارتباط با تجهیزات سخت افزاری در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.پروتکل Telnet بر روی پورت TCP 23 و در لایه چهارم مدل TCP/IP کار میکند.این پروتکل با ایجاد یک ترمینال مجازی ، دستورات را بصورت متنی منتقل می کند.این پروتکل عمدتا برای مدیریت و پیکربندی تجهیزات راه دور مورد استفاده قرار می گیرد.این پروتکل توسط تمامی سیستم عامل ها و تجهیزات مدیریتی در شبکه پشتیبانی میگردد.

 

Call Now Button