آموزش نصب و راه اندازی Additional Domain Controller

نصب و راه اندازی Additional Domain Controller

یکی از مهمترین و اساسی ترین دغدغه ها در محیط شبکه بروز مشکلات احتمالی در عملکرد سرورها و یا از بین رفتن اطلاعات حساس و حیاتی می باشد . عدم توجه به این مهم در شبکه میتواند خسارات جبران ناپذیری بر جای گذارد . بنابراین بعنوان ادمین شبکه میباست در هنگام راه اندازی سرویس ها به این نکته مهم توجه داشت و با در نظرگرفتن مشکلات احتمالی و بالقوه نسبت به راه اندازی سرویس مورد نظر اقدام نمود.یکی از راه حل هایی که میتواند در رسیدن به این مهم کارساز باشد راه اندازی سرورهای ثانویه میباشد . بعنوان مثال در این مبحث فرض میکنیم یک دامین کنترلر داریم و میخواهیم یک سرور ثانویه راه اندازی کنیم تا در صورت بروز مشکل در عملکرد سرور اصلی بدون ایجاد وقفه سرور ثانویه مانع از ایجاد اختلال در شبکه شود.

با توجه به اینکه استفاده از dcpromo در ویندوز سرور های نسخه جدیدتر منسوخ شده بعد از باز کردن پنجره Server Manager روی گزینه Add Roles & Features می کنیم.

همانطور که در شکل زیر می بینید بر روی گزینه اول که بصورت هایلایت مشخص شده کلیک می کنیم.

سپس گزینه Select a server from the server pool سروری را که قصد نصب سرویس مربوطه بر روی آن داریم را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد پس از انتخاب Active Directory Domain Services  با انتخاب گزینه Add Features نصب Feature های موردنیاز را تایید می کنیم.

همانطور که در شکل زیر می بینید Feature های موردنیاز بصورت پیش فرض انتخاب و نصب خواهند شد.

بعداز تکمیل شدن فرایند نصب مجددا پنجره Server Manager را باز کرده و با کلیک بر روی آیکون Notification عبارت Promote this server to a domain controller را انتخاب می کنیم.

در این قسمت باید گزینه Add a domain controller to an existing domain را انتخاب کرده و سپس در قسمت Specify the domain information for this operation باید نام سروری که قصد ایجاد یک دامین ثانویه از آن داریم را انتخاب کنیم.

در مرحله بعد DNS Server و Global Catalog بصورت پیش فرض انتخاب شده هستند.

در این قسمت باید مشخص کنیم که Additional Domain با کدام دامین میبایست Replicate داشته باشد.

در این صفحه محل ذخیره سازی database ها و Log file ها و SYSVOL نمایش داده میشوند.

بر روی دکمه Next کلیک میکنیم.

بر روی دکمه Install کلیک میکنیم تا فرایند نصب را تکمیل کنیم.

در نهایت به تنظیمات DHCP Server رفته و آی پی سرور دامین کنترلر ثانویه را اضافه می کنیم تا در صورت بروز اختلال در عملکرد سرور اصلی ، کلاینتها به سرور ثانویه مراجعه کنند.

پاسخی بگذارید

Call Now Button